Askerlik #10 :Devreciğin İlk Adımı

Devrecilik Başladı

Devrecilik bir gece ansızın 98/3 tertiplerin koğuşa girmesi ile başladı. O sıralar koğuşta birçok kişi uyurken ben telefonla oynuyordum. Koğuşa giren arkadaşlar bağırmaya başladı ” koğuş kalk mıntıka temizliği var” diye bağırarak tek tek tüm uyuyanları uyandırırken yatağımdan kalkarak hayırdır ne oluyor dedim. Yeni gelenlere mıntıka yaptıracağız abi sen yazıhane ye in diyince kalkıp koridora ciktim. Neler olduğunu anlamak zor olmadı. Yeni gelen 99/1 lere gecenin bir vakti temizlik yaptırılacakdı. Devrecilik başlıyordu.

Allah biliyor ben usta birliğinde pek devrecilik görmedim. Belki yaşımdan dolayı, belki uyumumdan belkide yazıcı olmamdan ötürü emin değilim ama bana yapmadılar devrecilik.

Bir ay içinde 99/1 tertipler gelmişti kışlamıza. Her birbiri anadolunun çeşitli yerlerinden koparak vatani görevlerini yapmaya geldiler.Iclerinde çok temiz çok değerli kolayca uyum sağlayan işinien güzel şekilde yapıp kurallara uyanda vardı, hergun ayrı biri ile sikinti yaşayıp tartışan yat kalk saatlerine uymayan uyumsuz olanlarda. Sonuçta bir elin parmakları bile birbirinden farklı. Onların da ole olmasını gayet doğal karşılıyorum.

Bazıları bazen sınırları geçsede her birini diğerleri gibi ana evladı ben kıyıp üzmek istemiyorum çok münakaşaya girmiyorum. Dolayısı ile herkes benim gibide degil.

Bazı arkadaşlarım bu ise bir ayar vermek isteyerek gecenin bir yarısı bütün tabur uyurken bir takimi ayağa dikip koğuş ve mıntıka temizliği yaptırdı. Kendileride yardım etti haklarını yemeyim. Ama ben ve benim gibi diğer büyük arkadaşlar ve üst devrelerin bir çoğu ellemedi. 99/1 tertip ağırlıklı olarak bütün koğuşları bir güzel temizledirler.

Allah razı olsun emegi geçen herkesten.Kandil gecesi uyumak yerine yattıkları yeri temizleyerek hic değilse imanın gerekliliğini yerine getirerek hayır duası aldılar.

Eğlence olarak algılayanda vardı.Ömür son 6 sayıyor. Canı sıkılıyor vakit geçmiyor. Onun icin tam bir eğlence oldu mesela. Zatem çocuğun gözüne uyku girmiyor bir o yana bir bu yana dönerken bole bir şey onun için tam bir eğlenceydi. Eline cekpasi alıp milletin üzerine su sıçratarak yatağının çevresini temizleyerek eğleniyordu. Ufacık çocuk sonuçta suyu görünce dayanamıyor:)

Uyanıklık yapıp tuvalete kaçan 99/1 lerde oldu ilk başta ama yakalandılar tabi. Yakalandıktan sonra onlar için daha kötü oldu. Normalde yangın hortumu ile başladılar ilk başta koğuşları yıkamaya. Çakallar meydana cikinca hortumu kaldırdılar kovalarla su taşıtmaya başladılar.

Bana yapılmadı o yuzden ben kimseye yapmadım yapmakta istemedim. Ama lakin çok kaşınanlar olduğu için geç kalınmış bir davranış olarak değerlendirdim bu durumu. Devreciliği uygun bulmuyorum ama askeri sistemin icinde gerekli olduğunu zaman zaman düşünmüyorum degil.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: