Askerlik #3 : Bir Anda Değişir Dünya

7. Bir Sabah Içtiması
Bir sabah yine her zamanki gibi 6da içtima icin uyanmış sıraya gitmiştik. Havalar soğuktu tam aralık ayının ortaları. Daha once hic görmediğimiz bir usta asker vardi o gün başımızda.Hepimizi sıraya geçince gerekli sayıyı sağlayınca basladik uygun adımla marş söyleyerek yemekhaneye doğru yürümeye. Beyefendinin istediği kadar sesimiz çıkmadığı icin daha çok bağırmamızı isteyerek bağırıyordu bize. 1.65 boylarında esmer tenli cılız bir çocuktu.

Sabahın o saatinde olabildiğince bağırsak da beyendiremedik ve bunun üzerine hakaret etmeye başladı başımızdaki usta er.”Bagırsanıza siz nasıl askersiniz hic seniniz çıkmıyor bu kadar mı seviyorsun vatanınızı vatan hainimisiniz ” diye hakaretler ederek bokunu çıkarttı.Yemekhanenin önüne gelince herkesden tek tek tekmil alarak içeri almaya başladı.

Ön sıralar bağıra bağır tekmil verince içeri geçti. Bağırmayana o bağırıyordu. Sıra bana gelince bende tekmil verip girdim içeri.

Bizden sonra ortalık karışmış biz içerideydik o sıra. Bir grup asker sen kim oluyorsun bole yapıyorsun diyerek usta askere kafa tutup sıradan cıkmış.

Komutanlar gelince komutana durumu arz ettik. Komutan kızmış o askere bize ole dediler artik ne kadar doğru orasını bilmiyorum.Akşam yine aynı o esmer oğlan bu sefer bizden başka bir arkadaşla tartışınca ortalık yine karışmış usta askerler acemi askerlerden bir grup birbirine girmiş.

Buğra diye koğuş arkadaşımız vardı. Dayısı askeriyenin icinde yüksek rütbeli subaylardan. Dayısına olanları anlatmış bize bole davranıyorlar dayı diye. Ardından bağlı olduğunuz tugay komutanı ile görüşüp onada anlatmış durumu.

Bunu bize söyledikten beş on dakika sonra bizim kışla komutanının habercisi geldi bizim koğuşa. “Arkadaşlar koğuşlarınızdan çok uzaklaşmayın usta askerlerin hic biri ile muhattap olmayın biri birsey demez artıkama dersede kimseyi kale almayın, zaten birazdan kışla komutanımızda geliyor gerekli açıklamayı yapacak ” dedi.

Saat akşam dokuz buçuk falandı. Habercinin peşine kışla komutanımızda gelip bizlerle konuştu malum şahıslara gerekli ikazlar ve uyarılar yapıldı bundan sonra böle buna benzer şeyler yaşanmayacak şeklinde yarım saat kadar konuştuktan sonra ayrıldı.

O günden sonrada daha hiç bir usta asker uğraşmadı bizle. Başımıza sabit bir iki erbaş koydular yaşları ve fikirleri olgun olanlardan ki bunun birisi Cenap dı. Onlar ilgilendi bizle.

Birileri birilerini aramasa belki o usta erler bize hor davranmaya devam edecekti ,ellerinden geldiği kadar ezeceklerdi. Bizler Vatani görevlerimizi yapmak icin oraya gitmiş o kamuflajı giymişken bu şekilde art niyetli insanların önlerinin açık olması şahsen beni üzüyor. Sadece bağırmakla yahut göze hoş gelecek şekilde selam vermeklemi ölçülüyor vatan sevgisi? Yada bunun kararını verme yetkisini o er’e kim veriyorda ben ve benim gibi 184 kısa dönem askerin vatan sevgisini sorguluyor ?


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: