Aziz SANCAR İle Gururlan

8 Eylül 1946 yılında Mardinin Savur ilçesinde dünyaya gelen Aziz SANCAR 2015 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görülerek Ülkemizi ve milletimizi gururlandırmıştır.

Aziz SANCAR çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan birisidir. Ilk ve orta öğretimi Mardinde tamamlayarak 1963 yılında Istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak , 1969 yılında okulunu 1.likle bitirmiştir.

iş hayatına kendi ilçesinde başladıktan bir süre sonra Nato Tübitak Bursu ile once Johns Hoskins Üniversitesi ardından Dallas Teksas üniversitesine gitmiştir. Dallas Üniversitesinde Moleküler biyoloji programına ve CaudeRupert’in laboratuvarına katılmıştır. Danışmanı Claud Rupert ile birlikte fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni kolonlamis ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranlarda çoğaltmayı başarmıştır. Bu genin kodladığı enzim ,ultraviyole ışıkları ile zarar görmüş DNA’nın onarımını yapmıştır. Bu buluş Aziz SANCAR‘ın yüksek lisans ve doktora derecesini 1977 yılında almasını sağlamıştır.

Aziz SANCAR 1977-82 yolaltı arasında Yale Üniversitesinde çalışmıştır. Urada çalıştığı süre boyunca fotoliyaz çalışmalarına ara verip nükleotid kesim onarımı araştırmalarına başlamıştır. DNA onarımı alanında doçentlik tezini tamamlamıştır.

DNA onarımı , hücre dizilimi , kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerine çalışmalarını sürdürürken 415 bilimsel makale 33 kitap yayınlamıştır. Kanser tedavisinde uygulanan sirkadiyen saat kullanımı ile ödüller almıştır.

2005 yılında bilim dünyasının en prestijli üyelikleri arasında yer alan ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilerek bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk bilim adamı olmuştur.

Bu ödülünü aldıktan sonra Amerikada okuyan Türk öğrencilere yardımcı olmak amacıyla eşi ile birlikte Kuzey Carolina eyaletinde Aziz&Gwen Sancar Vakfini kurmuş, ve yonne aynı eyalette Carolina Türk Evi isimli öğrenci misafirhanesi açmıştır.

Aziz SANCAR DNA ile yaptığı çalışmalarından dolayı Amerika Paul Modrich ve Isveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel kimya ödülüne layık görülmüştür.

Aziz SANCAR‘ a Isveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafında verilen Nobel Kimya ödülü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralıkta düzenlenen törenle verilmiştir. Ödül Isveç Kralı XVI. Carl Gustaf tarafından takdim edilmiştir. Ödülü Anıtkabirdeki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesinde sergilenmektedir .

Aziz SANCAR Istanbul Teknik Üniversitesine konuk olduğu bir toplantıda şu sözleri dile getirmiştir “Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın,onu yapanlar var, çok çalışın.Ne yaparsanız iyi yapmaya çalışın.Öğrenciyken gun de 18 saat çalışırdım. Gecelerini laboratuvarda gecirmisimdir.Çalışmaktan başka çare yok.Bu vatan borcudur ”

Azerbaycan Devlet Iktisat Üniversitesinde katıldığı bir davette sürekli geçenlere su mesajları veren Aziz SANCAR;

Bir şeyler söylemekle hic bir sey olmuyor, çalışmak gerek , cana sarf etmek gerek. Sadece çok çalışarak başarı elde edebilirsiniz. Çabayla elde edilen başarıyı kimse inkar edemez. Ister Amerika ister Avrupa isterse dünyanın herangi bir yerinde olsun , kimse çalışmanın bir insanın karşısında duramaz .

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan benimde öğrendim gördüğüm üniversite olan Yakın Doğu Üniversitesinde katıldığı başka bir konferansta şu noktalara değinmiştir.

Prof.Dr. Aziz SANCAR kendisini nobel odudulune götüren yolla ilgili bilgilere verdi. “Benimşöyle bir düşüncem vardı . Bizi kimse adam yerine koymadı .Kendi hırslarım kendi başarma isteklerim vardi. Bende bu düşünce vardi , oda bizi kimse insandan saymıyor ,insandan da saymayacak .Bende insandan saydıracağız şeklinde konuştu.

Değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini dile getiren Prof.Dr.Aziz SANCAR ” Bir Türk olarak ,Turkiyeyi tanıtmak çok önemli . Şunu söylemek zorundayım ki , yurt disinda ben Türkiyeli olarak anılmaktan ziyade Türk olarak bilinmeyi tercih ederim. Kendi değerlerimiz var buna sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

Bu yıl başından sonra Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Geneleksel Ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi , Afyonkarahisarda bulunan yeni bitki türüne, Nobel ödüllü Prof.Dr. Aziz SANCAR‘ın adı verilmiştir. Ilgili kurumun rektörü ” Türk biliminin geldiği noktayı göstermek açısından bitkiye Sancar’ın adını germeyi uygun gördük. Bu ülkemizi en iyi şekilde temsil eden bilim adamına vefa borcu olarakta düşünülebilir demiştir.

Başka bir konuşmasında ise şu sözleri kayıtlara geçmiştir “Nobeli, bütün bilimsel başarılarımı, her şeyimi Türkiyede barış için verirdim . Eğer onu başarabilseydim, Turkiyede barış olsa ben Nobel’dende vazgeçerim. Beni hayatım boyunca en fazla düşündüren ,en fazla kafamı yoran üzen bu olmuştur, hep düşünmüşümdür; Ben memleketime nasil barış getirebilirim. Malesef bir yolunu bulamadım. Eğer bulsam bilimi her şeyi bırakır gelir Turkiyeye yaparım. Fakat bir yolunu bulamadım. En çok Turkiyede barışın, huzurun olmayışı beni üzüyor. Keşke olsaydı keşke görebilsem. 70 yaşındayım inşallah ben hayattayken olur görürüm ,bunun biraz huzur ve keyfini yaşarım. Tek arzum odur ,memleketimde huzur, memleketimde barış. Vatan sevgim olmasaydı buralara ulaşamazdım. Cok çalışın, çocuklarınızada hem cok çalışmayı hemde vatan sevgisini öğretin “olmuştur.

Aziz SANCAR‘ın Başarıları;

  • ABD Ulusal BilimVakfı Genç Araştırmacı Ödülü 1984
  • Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü 1990
  • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Ödülü 1995
  • Tübitak Bilim Ödülü 1997
  • ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi Ödülü 2004
  • ABD Ulusal Bilimler Akademisi Üyesi 2005
  • Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi 2006
  • Vehbi KOÇ Ödülü 2007
  • Nobel Kimya Ödülü 2015

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: