Bağ Bahçe İşleri #Tırpan

Çok eskiden köyde kara tırpan denilen alet ile tırpan yaplıyordu.Ben onla tırpan yapılan zamanları hatırlıyorum ama onunla uzun süre boyunca hiç tırpan yapmadım.O zamanlar bizim tırpan işlerimiz hemen hemen bir hafta akdar sürerdi.Ve öle üç dört kişide değil dokuz on kişilik meci olurdu.

Sonra gavur bu tırpan motoru denilen şeyi icat etti.Babamlar il-k tırpan motoru aldığında ben on-onbir yaşında anca vardım. Efco marka iki adet tırpan almışlardı.Köydeki evin önünde denedikleri anı hatırlıyordum.Ve aklımda o andan şu resim geçiyor “Amcam tırpanı deniyor fıstık ağacının o tarafta meşenin ordanda babam dedem ben onu izliyoruz.Dedem amcama çağırıyor ,oda motor sesine onu duymuyor ve babam ‘Mermi atsan duymaz o bpşuna bağırma diyor’ dedeme”

Onbeş onaltı yaşlarında bende o Efco marka tırpan motoru ile tırpan yapmaya başladım.Ve o yıllardan beri hemen hemen her sene köydeki tırpan işlerini yapmaya başladım.Zamanla kardeşimde bana eşlik etmeye başladı.

Filiz işinin hemen akabinde köydeki evin önünü tırpana başladık.Bugün ikinci gündü.Bu ilk tırpan olduğu için sadece otların büyük olduğu yerlere ağırlık vererek yaptık.İki günde baya yer yaptık.Ve bayada yorulduk.Andır çok yoruyor adamı.

Dün babamda vardı pazar günü diye geldi biraz yardım ederim düşüncesi ile ama bir depo anca benzin yaktı sonra motor bozuldu 😀 Ondan öncede traktör ile tırpan yapmaya çalışıyordu onuda çok begenmedi iyi olmuyor diye. Neticesinde iş yine bize kaldı. Yardım etti bir depo kadar 🙂

Velhasıl 1.etap tırpan işini şimdilik bitirdik.Muğladan dönünce 2.etap son tırpan işleri başlayacak.İş alabilirsek sağdan soldan yine tırpan yapıcaz iyi kazandırıyor tırpan işi nerden baksan günlük kâr 300 Tl güzel para. Bizimkilerden para almıyoruz ama eşe dosta gidince onlardan alıyoruz.

Bugun birde aklıma geleceğe dair yazı yazma fikri geldi. Babannem 1960 ları anlatıyordu darbe zamanını falan o zaman yandı ışık beynimde.Sene 2500-3000 lere yazılar yazıp bugunun durum ve sartlarını işleyişi ve sosyal hayatı içeren ksıa yazılar yazarak o yıllardaki sydaşlarıma bırakmayı planlıyorum. Bu düşünceyi biraz daha olgunlaştırınca uygulayacağım.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: