Emre AŞIK Biyografi 2002 Dünya Kupası Türkiye

13 Aralık 1973 tarihinde Bursa şehrinde doğan Emre Aşık, futbol kariyerine ilk olarak Sönmez Flament Spor’da başlamış olup profosyonel futbol kariyerine ise Balıkesirspor’da adımını atmıştır.

Balıkesirspor’da keşfedilen Emre AŞIK, gelecek vaadettiği gerekçesiyle 1993-1994 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu. Ancak 1996 yılında Fenerbahçe’den hiçbir ödeme olmadan ‘bedelsiz’ bir şekilde İstanbulspor’un yolunu tuttu. Bedelsiz gönderilmesine kaynak olarak, fazla kırmız kart görmesi belirtildi.
4 yıl sonra Galatasaray formasını giyen Emre AŞIK, bu yıl Avrupa’da birçok başarıya imza atan takımın içerisinde Bülent Korkmaz ile geçilmez bir ikili defans oluşturdular.

Beşiktaş’a transeferi ise 2003 yılının Ağustos ayında oldu. Fakat 2005 yılında Rıza Çalımbay ile anlaşmazlıklarından dolayı kadro dışı bırakıldı ve tekrar Galatasaray’a döndü.
Galatasaray’a imzayı şubat 2006 yılında atan Emre AŞIK saha içerisinde disiplininden kopmayan bir yapıyla duruşunu gösterdi. Sahada sert, hırslı ve düşmeyen yapısıyla ayakta kaldı.

Ankaraspor’a 1 yıllığına kiralık olarak gönderilen Emre AŞIK, burada gösterdiği performansıyla Fatih Terim’in önderliğinde Euro 2008 Kupasında 3. olan Milli Takım kadrosunda yer aldı.

Aynı sene içerisinde Galatasaray’a geri dönen Emre Aşık, ne kadar başarılı olabileceğini yeniden ispatlamış oldu.

2010 yılında Ali Samiyen Stad’ında jubilesini Okan Buruk ile aynı dakikada çıkarak yaptı.

Kulüp kariyeri boyunca 246 resmî maçta 19095 dakika oyunda kalmıştır. 2si Galatasaray ve 1i de Fenerbahçede toplamda 3 kere Türkiye Süperlig Şampiyonluğu yaşamıştır.

2002 Dünya Kupası Türkiye A Milli takımında yer alan Emre AŞIK milli forma ile 26 maça çıkarak 1863 dakika Milli Takım için ter dökmüştür.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: