Nihat KAHVECİ Biyografi 2002 Dünya Kupası

2002 Dünya Kupasında Türkiye’nin Dünya üçüncülüğünde payı olan Nihat KAHVECİ ile gururlan.

Nihat Kahveci, 23 Kasım 1979‘da doğmuştur.Bazı kaynaklara göre İstanbulda bazı kaynakalra göre ise Giresunda doğduğu idda edilmektedir. Futbol hayatına resmi kayıtlara göre Beşiktaş JK alt yapısında 98 sezonunda başlamıştır. Zamanın antrenörü John Benjamin Toshack tarafından keşfedilerek önce paf takıma ardından ise A takıma yükselmiştir.1998 sezonunda Ağustos 9 da oynanan Beşiktaş JK – Anakragücü karşılaşmasında ilk defa forma şansı bularak 10 dakika oyun oynayarak profesyonel futbol kariyerine başlamıştır.

Siyah Beyaz forma ile toplamda 90 resmi maçta forma şansı bulan Nihat KAHVECİ , forma giydiği maçlarda 20 gol atarak takımını ve taraftarlarını sevindirmiştir. Takımda forma giydiği tüm sezonlar boyunca 5935 dakika oyunda kalarak 11 asist yapmıştır.97/98 sezonunda ve 2010/11 sezonunda Beşiktaş takımı ile Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşamıştır. 97/98 sezonunda ise Türkiye Süper Kupası Şampiyonluğu yaşamıştır.

Beşiktaş JK ‘de gösterdiği güzel performan ile yıldızı parlayan Nihat KAHVECİ 2001-2002 sezonunda La Liga nın Real Sociedad takımına transfer oldu.İspanya’da da fırtına gibi esen Nihat KAHVECİ, oynadığı futbolla Türk milletini gururlandırırken, İspanya’lı taraftarların da kalplerinde taht kurmayı başarmıştır.2002 yılında yılın futbolcusu seçilmiştir.Kulupte 4,5 yıl forma giydiği süre boyunca 142 resmi maçta 57 gol başarı hanesine kaydetmeyi başarmıştur. 10677 dakika Real Sociedad için ter dökerken 2 kere kırmızı kart ile oyun dışı kalmıştır.

Sözleşmesinin bitmesinin ardından Villeral takımına bedelsiz olarak transfer olan Nihat KAHVECİ Villereal için 76 maça çıkarak 22 gol ve 11 asist yapmıştır.

Villereal’deki kariyerinden sonra eski kulubü olan Beşiktaş’a geri dönmüş ve bu takımda kariyerini sonlandırmıştır.

Türkiye Futbol Milli takımında U18 den başlayarak forma giymeye başlayan Nihat KAHVECİ birçok maçta forma şansı bularak ter dökmüştür. Türkiye A Milli Futbol Takımı forması ile toplam 69 maça çıkarak 19 gol atmıştır.

2002 Dünya Kupasında Kostarika ve Japonya karşılaşmalarında Türkiye Milli takımı için sonradan oyuna dahil olarak oyuna katılmıştır.2002 Dünya Kupasında Dünya üçünçüsü olan Türkiye A Milli Futbol takımımızın bir parçası olan Nihat KAHVECİ turnuvada gururlanmamıza vesile olmuştur.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: