Oruç Tut Bizi , Onbir Ayın Sultanı Hoş Geldin

kaganingenc.com

Bu yılda Ramazan ayına erişmeyi nasip eyleyen Mevlâya binlerce şükürler olsun.

Şeytanların zincirlendigi bi mübarek aylarda ve bundan sonraki bütün aylarda şeytanlardan korunmayı, kulluk vazifelerimizi yerine getirmemizi bizlere nasip eyle Yarab.

Benim eski diye kastetdigim ramazanlar çok eski olmasada yinede eski sayılır. Kime göre eski kimine göre yeni olsada bana göre eski Ramazanlar daha güzel. Belki o zamanlar çocuk olduğunuz ve sorumluluk bilincimiz daha sığ seviyelerde olduğu içindir belkide dünyaya karşı bakışım yahut duruşum henüz olmadığı için her şey toz pembe olduğu içindir emin değilim ama daha güzeldi.

Akşamları arkadaşlarla camilere koşardık teravi namazı için toplanır en arka safı tutardık. Çoğu zaman namazda rahat durmasakta o cemaatin içinde olurduk. O zamanlar camimin içinde koşturarak ses çıkartan çocuklar bizdik.

Yarım gün oruç tutmaya çalışır onuda tam beceremez yinede bunla mutlu olurduk.

Daha bilgisayar yeni almış babam dükkana windows 98 ya ilk okul 2 ye gidiyorum ya 3 e gidiyorum tam hatırlayamıyorum. Normalde bizi sadece hafta bir iki kere sadece bir saat bilgisayar ile oynatırlardı. Bir ramazan ayında hafta sonu oruç tutmak karşılığında bütün gün kardeşimle dönüşümlü olmak şartı ile oynamamıza müsade etmişti. Ilk orucu o zaman tutdum akşama kadar bilgisayarda Onix oynayarak.

Oruç tutmak mutluluk veriyor her zaman bana her ne kadar zor olsada. Zor başarılan seyler güzel geliyor zaten insana. Her ne kadar tutarken bazı istenmeyen durumlar yaşansada. Yinede çok güzel geliyor bana.

Yaz aylarında özellikle sıcak günlerde şantiyede çalışırken o sıcağın altında kanter içinde kalmak çok yoruyor. Bazen birde iş sıkışıyor dilin damağın kuruyor en zor o zaman oluyor.

Lakin şunu kavrayamiyorum. Insanlar oruç tutarken neden geriliyor neden asabi oluyor ve neden normalden kat kat daha sinirli olup benden uzak dur yaklaşma gibi tabirler kullanarak abartıyor ? Bunun cevabını hep arıyorum.

Ne güzel onbir ayın sultanı olan Ramazan ayına erişerek Cenabı hak bir fırsat sunmuş bize. Bizlerde bunu en güzel şekilde mutlulukla coşkuyla karşılayarak mutluluk ve zevk ile orucu tutmak varken, bu sinir bu gerilim niye anlayamıyorum.

Normalden daha sakin daha huzurlu ve daha yapıcı olmamız için özellikle bu ayda bir çok neden varken, bugün şeytanlar zincirlenmişken insanımız niye aksini yapmaya özen gösteriyor anlayamıyorum.

Oruç tutuyoruz hocam oruç, belli saatler arasında ac kalmıyoruz oruç tutuyoruz önce bunun ne anlama geldiğini idrak edelim.

Birbirimize ve kendimize karşı saygı olalım. Mübarek ayın kıymetini bilenlerden olalım. Oruç tutarak güzel ahlak ve davranışlar sergileyerek örnek olalım.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: