S-400 Hava Savunma Sitemi

Uzunca bir süredir ülkemizin gündeminde yer tutan ve birçok kişi ve kişilerce dile getirilen bir konu olarak gündemde yerini korumaya devam eden S-400 hava savunma sistemi birkaç gün önce ilk etabının teslimatı Mürted Hava limanında başladığını MSB açıklamıştır.Nedir bu S-400 ne işe yarar diye merak edip eriştiğim bilgilerle bu yazıyı oluşturuyorum.

S-400 Hava savunma füze sistemi olarak adlandırılan ekipman başta Rusların üretmiş olduğu bir sistemdir. Aslında SSBC desekte yanlış olmaz diye düşünüyorum.Çünkü ürün S-300’ün gelişmiş veriyonudur ve S-300’lerde SSBC zamanından kalmadır. S-300’lerin geliştirilmesi ile yeni özellikler eklenmesi ile 4.nesil olarak S-400 meydana gelmiştir. Ve S-400’ün en önemli özelliklerinden birisi aynı anda birçok hedefi takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik tedbirlere sahip olmasıdır. İlk olarak 2007 yılında Rusyanın başkenti Moskovada yerleştirilmeye başlanılmıştır.

Tasarımı Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından yapılan S-400‘ün ağırlığı 1800-1900 Kg uzunluğu 7,5m ve çapıda 52cm’dir. Menzili 400 km  saniyede kat ettiği hız 4,8km ve Azami hedef iftifası 30 km’dir.

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen sistem, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

BBC Türkçe’nin haberine ve diğer kaynaklara göre Türkiye’nin S-400 almak istemesindeki ana neden kendine ait bir hava sistemi kurmak istemesi. Türkiye’nin kendi hava sistemini kurması için ilk adım 2015 yılında atıldı. Bir ihale açıldı ve bu ihaleyi 3.4 milyar dolara bir Çinli şirket kazandı. Çinli şirket teknolojiyi de Türkiye ile paylaşacaktı. Ancak o dönemde ABD ve NATO‘dan gelen tepkiler sonrası ihale iptal edildi.Bu ihale sonrasında Türkiye farklı ülkeler ve şirketler ile görüşmeye devam etti. Son olarak ise gündemde yer bulduğu üzere Rusya ile anlaştı.

Basına yansıyan haberlere göre biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması planlanmıştı. Böylece toplamda 192 füze teslim edilecek. Rusya genelkurmayına göre bir hava savunma bölüğü 9 rampadan oluşuyor. Dört bölükteki batarya sayısının 36 olacağı belirtiliyor. S-400‘lerin bir bataryası rampa, radar ve komuta merkezi olmak üzere üç taşınabilir askeri araçtan oluşuyor.

Her ne kadar milli bir ürün olmasada kendi hava sahamızı savunmamız için uygun bir hamle olarak düşünüyorum. Gönül isterki bu ve benzeri teknolojileri kendimiz üretelim.Dünya’ya pazarlayalım, silah ve savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızı enaza indirelim. Merak ettiğim ve henüz cevap bulamadığım temel bir soru kafamda. Bu sistem yarin olası bir Rus saldırısına karşı Ruslara karşı kullanılmak istenildiğinde Rus uçaklarını yahut füzelerini hedef alıp etkisiz hale getirebilecek mi ?
Bugün bu sisteme sahip olarak batı blogundaki birçok ülkenin saldırılarına karşı güzel bir savunma sistemi kuruyor olsakta bu sistemin menşei ne karşı da tedbir almakta fayda var diye düşünüyorum. Ve eminim devlet büyüklerimiz de benim gibi düşünerek bunun icinde bir hamle yapmış yada yapacaktır. Zamanı gelince onların haberlerinize alacağımızı umuyorum.

Milli Savunma bakanlığı

 

 

 


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: