Sosyal Medya

Arkadaşlarım Merhaba. Bu yazımda sizlere Turkiyedeki internet kullanımı hakkındaki istatiksel verileri sunacağım.

Öncelikle kısaca internetin ilk çıkışına değinmek istemiyorum. Birçoğunuz da bildiği üzre internet ilk 1960’larda denenmeye başlandı ve her gecen gün geliştirildi ve geliştiriliyor. Dünya üzerindeki ilk bilgisayarlar arası net bağlantısı ARPANET adi (advanced research
projecst agency network) 1969 da denenmiştir.

O yıllardan sonra sürekli geliştirme çabaları sürmüştür. Ray Tomlinson tarafınndan 1972 yılında ilk e-mail de arpanet icin geliştirilmiştir. Bu yıllarda bilgisayar çok yaygın olmadığı icin ARPANET‘in gelişimi de yavaş olmuştur. Bu yıllarda sadece belirli kitleneler tarafından kullanılan bir ağdır. 1980 lerde sivillerde açılınca gelişimini hızlıca artırmıştır ve 1991 yılında sonrada insan hayatı içerisinde vazgeçilmez bir unsur olarak yerleşmiştir.

Zaman geçtikçe gelişen teknoloji ile insanların fikir ve ihtiyaçları da değişmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda onlara karşılık vermeye calisan bir çok firma olmuştur. Sosyal medya uzerinde kullandığımız platformların hepsi birer şirkettir. Hemen hemen hepsinin ana gayesi para kazanmaktır. Keza kazanamayan işletme çökmeye mahkumdur.

Bugun dünyada 5.11 milyar internet kullanıcısı vardır. Bu kullanıcılar hergun saatler internet uzerinde vakit harcamaktadır. Google’in verimlerine gore sitelerin kullanım saatleri grafikte verilmiştir. Ilk sırada en ünlü arama motoru olan google bulunmaktadır. Onu takip eden video paylaşım platformu youtube ikinci sırada yer alırken üçüncü sıradada en yaygın sosyal medya aracı olan facebook bulunuyor. Ilk on listesini detaylı bir şekilde aşağıda görebilirsiniz.

Ülkemiz basında incelediğimizde; yaklaşık 81 milyon insanın nüfusun %67 sı 54 milyon internet kullanıcısı varken nüfusumuzun %51 ini oluşturan 51 milyon kişi sosyal medya platformlarını aktık olarak kullanmaktadır. Insanlarımız gun de ortalama 2 saat 30 dakika sosyal medyada vakit geçirmektedir. Ülkemizde youtube facebook whatsap kullanılan sosyal medya platformlarında en yukarda yer almaktadır.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: