Tevhid Ve İfraz

kaganingenc.com

Tevhid Ve İfraz Nedir ne anlama gelir nasıl yapılacağına dair belirsizlikleriniz var ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Tevhid Ve İfraz aslına bakılınca birbirinin zıttı iki ayrı iştir.Eger bir tapunuz var ise bu işlemler başınıza gelmiş yada gelecek olabilir.

Kelime anlamı olarak Tevhid birleştirme işlemine denir. Yani yanyana iki ayrı parselde arsanız var ve bunu birleştirmek istiyorsanız bu asama yapmanız gereken işleme Tevhid denilmektedir. Veya birkaç farklı parselleri bir site yapımı için birleştirmeniz gerekiyor ise yine aynı durum söz konusudur. Kısaca Tevhid yanyana farklı parsellerin birleştirilmesidir.

Tevhid yaptırmak istiyorsanız bir Harita Mühendisi ile anlaşma sağlamanız gerekiyor. Akabinde Harita Mühendisi imar planın durumuna uygun olacak şekilde parselasyon haritasını oluşuyor. Ardından bu haritayı onaya sunarak kaydını yaptırır. Bu işlemler sonucu yeni tapunuz hazırlanarak kütüğe işlenir.

İfraz kelime anlamı olarak ayırmak demektir. Yani tapu kütüğünde kayıtlı bir araziyi daha küçük parsellere bölmek istediğiniz zaman İfraz yaptırmanız gerekir. Ayırma işlemi sırasında parsellerin ölçüleri birbirine eşit olabilir veya isteğinize göre birbirinden farklı ölçülerde olabilir.

İfraz yaptırmak istiyorsanız yine aynı şekilde bir Harita mühendisliği firması ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Anlaşma sonrası mühendis imar durumuna uygun ve sizin istekleriniz doğrultusunu personelinizi paralara bölerek onaya sunuyor. Onay çıkınca bir tapu uzerinde gözüken gayrimenkul parçalara bölünmüş ve her birinin ayrı tapusu olmuş ve o şekilde tapu kütüğüne işlenmiş oluyor.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: