Wright Kardeşler : Uçuş Tarihi 3

Modern havacılığın öncüsü Wright Kardeşler

Wright Kardeşler 1867 yılında doğan Wilbur Wright ve 1871 yılında doğan Orville Wright ’tır.

Dünyada ilk motorlu uçağı yapan Amerikalı ünlü kardeşlerdir.

airplane-2025799_640Bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright 1899’da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Wright kardeşlerin işine yarayabilecek çalışmaları Berlin yakınlarındaki bir Tepe üstü’ nde planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendis Otto Lilienthal yapmaktadır.Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini Wright Kardeşler göstertermiştir.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler liseden sonra yüksek bir okula gitmemişlerdi.Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerletirken kendi bilimsel yönlerini de ilerletmiş, model uçaklar, uçurtmalar, insan taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda bilimsel bir eser hazırlayacak kadar ilerlediler.

Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903’te North carolina’da Orville’ nin kontrolünde Havalanan İlk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalarak yapmıştır. Bu uçak 2 pervaneli. Ve uçak pilotla birlikte 335 kilogram ağırlığındaydı.Orville ilk uçuş denemesin de 12 saniye uçmuş ve sadece 37 metre mesafe kat etmiştir.Bu uçuşun sadece beş görgü tanığı vardır.

Orville Wright o günkü son denemesinde ise uçuş süresini 59 saniyeye çıkarmış ve 260 metrelik bir mesafe uçmuştur.

İlk uçuş başarılarından sonra Wright Kardeşler uçaklarını geliştirirler.Bunun sonucunda 1904 yılında uçağı havada dönüşler yaptırarak geri dönmek suretiyle başladıkları noktaya geri dönmeyi başarmışlardır. Wright Kardeşler kanadın sert havalara göre de tasarlanması gerektiğini fark ettikten sonra bunun üzerine çalışmalara ve kuşları gözetlemeye başlamışlardır. Kuşların sert havalarda uçuş düzeylerini korumak için kanat uçlarını nasıl büktüklerini gözlemleyerek not aldılar. Wright Kardeşler kanat bükmeyi kanatlarının uçlarını, bir mekanizma yardımı ile eğerek taklit ettiler.Deneylerinden bunun işe yarayacağını tahmin etmişlerdi ve gerçekten de işe yaramıştı.Kanat eğmenin uçuş  aerodinamiğinin nasıl etkilediğini doğru bir şekide anladılar.

Bütün bu çalışmalardan sonra Wright Kardeşler artık uçabilen bir Uçak tasarlamışlardır. Uçağın tasarımında pilotun kanadın üzerinde yatık bir şekilde durmaktan kurtarıp oturmasını sağlayacak bir yer yapılması gibi zorunlu bir takım şeyler gerekiyordu. Wright Kardeşler pilotun oturabileceği bir uçak dizaynı hazırladılar. Ayrıca bir de iniş takımı tasarladılar ve modern havacılığın temelleri Amerika’da Wright Kardeşler tarafından atılmıştır.

Wright kardeşlerin yaptığı ilk uçuş tüm dünyada modern havacılığın başlangıç noktası olarak gösterilmektedir. Bundan sonra birçok uçuş denemesi yapılmış uçuşlar gerçekleştirilmiş ve havacılık alanında önemli mesafeler alınmıştır. Wright Kardeşler‘den Wilbur Wright 1912 yılında 45 yaşındayken kardeşi Orville Wright ise 1948 yılında 76 yaşındayken ölmüştür


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: