Zor Olsada Alışmak

Herşeyin ilki zor olur. Hepimiz takdir ederizki Ramazanında ilk günleri oldukça zor ve meşakatli olur. Zor günleri atlatmaya ramak kaladan yazıyorum bu satırları. Cok şükür altıncı günün kerahat vaktine yaklaşıyorum. Ilk gün Cihat Asb ve Soner Asb. ile dünde Soner Asb. ile orucumuzu açarak alışma süreçlerini hızlandırmış ve güzel hale getirmiş olduk.

Insan oğlu yaratılış gereği her duruma her ortama her şarta alışacak şekilde yaratılmış. Yapamam edemem demeyin ve kesinlikle büyük konuşmayın. Hiç bir kul yokturki konuştuğunu yutmadan ahirete göç etmiş olsun. Bundan dolayı her zaman şükretmek geliyor diye düşünüyorum.

Ne zaman bir dara düşsek yahut zor katlanılması güç bir duruma düşsek hep sancılı baslar ilk anlarımız. Ama zamanla yavaş yavaş alışırız herşey’ e her sikinti ya her acıya. Alışmak zorundayız çünkü eğer hayat devam ediyor ve bizde hayatta isek acılarımızı yaşayıp hayata kaldığımız yerden devam etmek için alışmak zorundayız. Alışma süreci ne kadar uzun olursa sizin için o kadar zor olur .Bu yüzden bu süreyi en kısa tutmak için gerekli her türlü girişime girmenizi tavsiye ederim .

Aksi halde bir şeye alışmamak icin ne kadar ısrar etsenizde eğer o sizin kaderinizde varsa ise istesenizde istemesenizde ona alışacaksınız. Örneğin şöyle açmak gerekirse konuyu Çok sevdiğiniz bir insan bar karşı cinsten ve karşılıklı olarak birbirinizi seviyorsunuz. Aradan yıllar geçiyor zaman akıyor ister istemez birşeyler paylaşıyorsunuz. Birde bunu yirmili yaşlarda olduğunu düşünün. Baska şekilde olmaz diye beklersen birden ayrı düşüyorsunuz. Hakli kim haksız kim çokta mühim olmuyor. Sonuçta ortada biten bir geçmiş var ve üzülen taraf veya taraflar var.

Şimdi böyle bir durumda insan ister istemez üzülüyor aşırı üzülüyor. Üzülmemesi zaten anormal bir durum olur. Her ne kadar üzülüyor olsada buna ister istemez her iki tarafta alışmak zorunda. Baska bir olur yolu yok. Ya taraflar bu duruma alışacak yada bu duruma katlanamayıp kendine koyacak hayatına son verecek. En güzel ihtimal bu duruma hic gelmemiş olmak yada durumu çözmek kısmını atlıyorum çünkü bugün sadece alışmak üzerine yoğunlaşıyorum.

Alışmak için binlerce milyonlarca örnek verilebilir. Ama ben şunu faydalı buluyorum. Eğer ben varsam herşeyin bir anlamı önemi var. Yani eğer yaşıyorsam ve hayatta isem herşeyin bir önemi anlamı var. Eğer alışmak gereken kötü katlanılmaz bir durum ile karşı karşıya gelmiş ve bu acıyı derdi hissedebiliyorsam bunun için Allah’a yönelik dua etmek gerekir diye düşünüyorum.

Alışmak gerçekten çok zor gelsede bazen alışmak en güzeli olabiliyor. Bu yüzden alınmaktan korkmayın. Alisabildiklerinize alışın, alışamadıklarınıza takılmadan ilerlemeye devam edin. O alışamadıklarınız bir şekilde dönüp dolaşır size kendini alıştırır.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: